19:31 Цікаві рослини. | |
Розповідають, що, коли до Європи з Бразилії повернулися Перші мореплавці, вони вразили всіх привезеними з собою дивними рослинами і розповідями про землю, «де не треба орати, боронувати, сіяти і жати, бо хліб сам собою зростає на деревах». І це було чистою правдою. У цій десятці - чудеса рослинного світу або дивне використання рослин.
Ну і так, для загального розвитку - є ще: Тюльпанове дерево славиться своїми квітками, зовні дійсно нагадують звичні для нас степові тюльпани. Тільки зеленуватою забарвлення, з великим помаранчевим плямою біля основи.
Конвалієве дерево отримало свою назву через схожість запаху його квіток із запахом конвалії. Зовні ж квітки конвалієва дерева на перлові краплі лісового красеня зовсім не схожі. Вони дрібні, непоказні, зеленуваті і зібрані в суцвіття. Зате взимку конвалієва дерево покрите яскраво-червоними плодами, що нагадують плоди горобини. Цукеркове дерево цілком заслужило свою назву. На його гілках дійсно зростають своєрідні «цукерочки». Правда, це не плоди, а гілочки-плодоніжки - коричневого кольору, химерно зігнуті, ледве тонше олівця. Вони містять до 40% фруктози, дуже солодкі і за смаком нагадують родзинки. Самі ж плоди цукеркового дерева дрібні і жорсткі. Цукеркове дерево часто, особливо в Китаї і Японії, вирощують як декоративна рослина, а також для отримання солодощів. У Китаї його плодоніжки вважаються ліками проти алкоголізму. Деревина цукеркового дерева має красивий колір і малюнок і використовується у виробництві меблів і музичних інструментів.
Суничне дерево - ще одне «смачне» дерево. Його плоди зовні дійсно нагадують плоди суниці - яскраво-червоні з мелкобугорчатой поверхнею. Плоди суничного дерева їстівні, вони соковиті і солодкі. З них готують варення, вино і лікери. Існує і інше «суничне дерево» - Міріка червона. Це дерево заввишки 5-15 м виростає в Японії, Китаї і Індокитаї, де воно введене в культуру як харчового і лікарської рослини. Плоди мірікі також на вигляд і за смаком нагадують суницю - дрібні, кулястої форми, з щільною шкірястою оболонкою і ніжною, солодкою м'якоттю. З кори мірікі витягують дубильні речовини і барвники.
Полуничне дерево восени покривається червоними кулястими плодами величиною з невелике яблуко, що формою нагадують гігантські ягоди полуниці. Вони їстівні і складаються з солодкої слизистої м'якоті, в яку занурені досить крупні «зернятка». Але, звичайно, плоди, а точніше - супліддя полуничного дерева, не мають нічого спільного зі справжньою полуницею. Наукова назва цієї рослини - кизил головчастий.
| |
|
Всього коментарів: 0 | |