Головна » 2012 » Лютий » 14 » Що таке північне сяйво?
22:04
Що таке північне сяйво?

Це дійсно блискуче багатобарвне сяйво на небі. Типове північне сяйво виглядає як сяюча фіранка, яка переливається синьо - зеленими вогнями з вкрапленнями рожевого і червоного. Ці кольорові льон ти мають ширину до 160 кілометрів, а довжину до 1600 кілометрів. Танцююче в темному небі, як язики полум'я, північне сяйво - зачаровує і чарує видовище. Північне сяйво відбувається на Землі. Але викликано воно процесами, що відбуваються на Сонці. Ось як це виходить.
Сонце - це розпечена газова куля, що складається з атомів водню і гелію. В ядрі цих атомів знаходяться частинки, що називаються протонами. Навколо протонів обертаються інші частинки. Вони називаються електронами. Протони несуть одиничний позитивний заряд, електрони - негативний. Хмара над гарячого газу, огортає Сонце (сонячна корона), постійно викидає в простір у всіх напрямках частки і осколки атомів. Ці шматочки летять в космосі зі швидкістю 960 кілометрів на секунду. Такі потоки називаються сонячним вітром. Іноді корона буквально вибухає вихором часток, додаючи нові розпечені порції до сонячного вітру. На Північному полюсі північне сяйво буває майже щоночі.

Коли сонячний вітер досягає Землі, його частинки потрапляють в її магнітне поле. Силові лінії цього магнітного поля проходять в космічному просторі, а сходяться біля Північного і Південного полюсів Землі. Коротше, Земля - ​​це гігантський магніт. Магнетизм Землі обумовлений, як вважають, електричними струмами, індукованими обертанням залізного ядра Землі. Щоб подивитися, як діє магніт, покладіть на нього лист картону і насипте зверху залізні ошурки або дрібні гвоздики. Тирсу або цвяхи розташуються по кривих лініях, що збігається з силовими лініями магнітного поля. Магнітне тяжіння Землі як би засмоктує пролітають повз неї заряджені частинки. Ці притягнуті частинки рухаються у вигляді довгих «променів» уздовж силових ліній магнітного поля, які йдуть під землю в області магнітних полюсів. Ці полюси знаходяться поблизу Північного і Південного полюсів Землі, хоча і не збігаються з ними. Летючі уздовж силових невидимих ​​ліній частки «безцеремонно затягуються» в атмосферу поблизу полюсів. І тут - то все починається. Земля - ​​не єдина планета, де буває північне сяйво. На Юпітері небеса в районі Північного полюса палахкотять ще грандіозніше. Атмосфера нашої матері Землі складається в основному з азоту і кисню. Коли електрони і протони, викинуті з Сонця, вторгаються в атмосферу, вони неминуче стикаються з молекулами цих газів. При зіткненні деякі з атомів втрачають частину своїх електронів, інші - «порушуються», отримуючи додаткову енергію. Коли атом «заспокоюється» після такої бурхливої ​​атаки, тобто повертається в нормальне енергетичний стан, він випускає світловий фотон. Молекули азоту при зіткненні зазвичай втрачають електрони. При цьому випромінюється синій і фіолетовий світло. Якщо ж молекула азоту порушується без втрати електрона, то відбувається випускання променів червоної частини спектра. Коли сонячний вітер стикається з молекулами кисню, втрати електронів ніколи не відбувається. Молекула збуджується, а потім випускає кванти зеленого і червоного світла. Заряджені частинки Сонця змушують повітря земної атмосфери переливатися різними кольорами це і є північне сяйво. На Північному полюсі північне сяйво буває майже кожну ніч, в Скандинавії і Північній Америці - від 20 до 200 разів на рік. П'ять - десять разів на рік північне сяйво буває на широтах Парижа і Лондона. Один раз північне сяйво спостерігали навіть у Мехіко.
Категорія: Природа | Переглядів: 5597 | Додав: X-Ray | Теги: північне сяйво, сонце | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]